ZEYTİNİN FAYDALARI

ZEYTİNİN FAYDALARI
15 Nisan 2020 tarihinde eklendi, 1.664 kez okundu.

ZEYTİN


Her kültürde özel bir yeri olan, Türk ailelerinin sofralarından eksik etmedikleri zeytin, hem lezzetli hem de faydalı.

Kahvaltıların baş aktörlerinden zeytinin özellikle yağı mucize kaynağı olarak görülür.

Vücudun ihtiyaç duyduğu omega 6 yağ asidine sahiptir. Hücre yenileyici özelliğiyle cildi besleyip, güçlendirir…

Zeytin ve zeytinyağı aslamutfaktan eksik edilmemeli, bolca tüketilmelidir…FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Zeytinde kansere karşı etkili olan birçokmaddenin yanı sıra A, D, E ve K vitaminleri demevcuttur.

Bu vitamin ve maddeler kanser tümörlerinin oluşumunu engellerken, radyoaktiviteye karşı vücudu koruduğu tespit edilmiştir.Dünya üzerinde yaşı 2 binin üzerinde olan birçok zeytin ağacı bulunmuştur. Bu ağaçlar bilimsel çalışmalarda uzun ömürlülüğe işaret olarak kabul edilmiştir.


Mısırlılar zeytin, zeytinyağı ve zeytin yaprağını gerek tüketim gerekse medikal anlamda etkin bir şekilde kullanmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar


Zeytin yaprağındaki leuropeittmaddesinin, ağaçları hastalık ve zararlılardan koruyan etkin bir madde olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Tıpta oleuropeittmaddesi üzerinde yapılan çalışmalar arttırılmıştır.


Zeytinin faydalarından biri de zeytin yaprağında bulunan kalsiyumelenolate, zararlı olan virüs, bakteri ve mantarları yok etme özelliğine sahiptir.


Yapılan bilimsel çalışmalarla zeytinyağının, içerdiği E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünümkazandırdığı, kanıtlanmıştır.


Dünyada en az kalp krizi ve kalp hastalıklarına Girit Adası’nda rastlandığı Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından açıklanmıştır. Yine Girit Adası’nda yaşayan insanlarda kalp krizi riskinin en alt düzeyde bulunduğu da belirtilmiştir. (Girit Adası eski çağlardan günümüze zeytinyağımerkezidir)


Zeytinin mide asitliğini azalttığından gastrit ve gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellikleri bulunduğu belirlenmiştir.


Zeytinin içeriğindeki E, A, D ve K vitaminlerinin çocuklarda kemik ve diş gelişimine yardımcı olduğu, kalsiyum kaybını engelleyerek kemiklerin güçlenmesine katkı sağladığı, yaşlılarda ise kemik erimesini (osteoporoz) azalttığı yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır.


Zeytin karaciğerin dostudur.

Ayrıca sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.ZEYTİN NEYE YARAR?

Kan şekerinin düzenlenmesinde, Kolesterolün düzenlenmesinde, Sinüzit tedavisinde etkilidir.

Kan dolaşımının sağlanmasında faydalıdır. Kalp krizinin önlenmesinde etkindir.

İshale karşı etkilidir. Yaşlanmaya karşı etkindir.

Sıtma tedavisinde kullanılmaktadır.

Hepatit B’ye karşı etkilidir. Hemoroit tedavisinde, Soğuk algınlığında ve zatürree tedavisinde, Üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

pratikyemektarifleriiim

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git