Yumurta Sarısını Asla Tüketmemesi Gereken Kişiler

Yumurta Sarısını Asla Tüketmemesi Gereken Kişiler
28 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 3.226 kez okundu.

Yumurta Sarısını Asla Tüketmemesi Gereken Kişiler

Bu Özelliğe Sahip Kişilerin Asla Yumurtanın Sarısını Tüketmemesi Gerekiyor

Her Gün tüketenler dikkat! O hastalığı tetikliyor..

Zengin bir protein kaynağı olan yumurta, doktorların sağlıklı bir yaşam için beslenme planımıza dahil etmemizi istedikleri bir gıda türü. Ancak yumurtanın sarısı doğada en fazla kolesterol içeren besinlerden biri..

Bu sebeple bazı sağlık problemlerine sahipseniz yumurta tüketimini sınırlandırmanız gerekiyor aksi taktirde o hastalık tetikleniyor!

Dünya genelinde yapılan geniş kapsamlı araştırmalar kandaki kolesterol düzeyi ile koroner kalp hastalıkları arasında bir ilişkinin olduğunu, kan kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterol düzeylerinin tedavi ile düşürülerek kalp hastalığı riskinin azaldığını ispatlıyor…

Kalbinizi tehlikeye atmayın

Kandaki kolesterol düzeyi ile kalp hastalıkları arasında ciddi bir ilişki var. Kan kolesterolü yükseldiğinde doğru orantılı olarak kalp hastalıklarının görülme sıklığı da artıyor. Kolesterol oranı yüksek besinler tüketmek damar sertliğine neden olan aterosklerozaya yol açıyor. Yumurta tüketiminde miktar bu yüzden önemli. Eğer kolesterol değerleriniz normal değilse doktorunuzdan bunun için bir diyet listesi alabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol düzeyine ne derecede yansıdığı önemli

Araştırmalar alınan her 100 mg kolesterolün toplam kolesterolü 2-3 mg artırdığını ve bu artışın da yüzde 70 kadarının LDL dediğimiz kolesterolü yükselttiğini gösteriyor.

Basit bir hesap yapmak gerekirse;

Bir yumurtanın ortalama 220 mg kolesterol içerdiğini kabul ettiğimizde, bir yumurtanın sarısını yemekle kolesterolün 4-6 mg, LDL kolesterolün ise 3-5 mg kadar artacağını söyleyebiliriz.

İyi ve kötü kolesterolü yükseltir

Yumurta tükettiğimizde hem kolesterol hem de LDL kolesterol seviyeleri yükselmektedir. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise; Akdeniz ve vejetaryen tipi beslenmeye yumurta eklenmesi durumunda kolesterol düzeyinin çok ciddi şekilde yükselmesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git