YETERİNCE SU İÇİLMEDİĞİNİN ŞAŞIRTICI İŞARETLERİ!

YETERİNCE SU İÇİLMEDİĞİNİN ŞAŞIRTICI İŞARETLERİ!
13 Kasım 2019 tarihinde eklendi, 1.283 kez okundu.

Yeterli su içmenin vücudun çok çeşitli fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için şart olduğu kuşkusuz. Vücudun susuz kaldığının kabızlık, baş ağrısı, açlık hissetmek gibi bilinen işaretleri var. Ancak bazı durumlar var ki bunların yeterince su içmemenin işareti olduğu şaşırtıcı.
1- Ağız kokusu
Tükürük antibakteriyeldir. Yeterince su içilmezse tükürük salgısı azalır bu da kokuya neden olan bakterilere yaşama şansı verir.

2- Tatlı krizleri
Susuz kalındığında tatlı krizine girilmesi çok yaygındır çünkü karaciğerin depolanmış şekeri salması için suya ihtiyacı vardır. Yeterince su içilmeden egzersiz yapılırsa karaciğerdeki glikojen depoları daha da hızlı boşalır.

3- Egzersiz performansında düşüş
Egzersiz anında vücutta su eksikse performans daha düşük olur.

4- Uykululuk ve yorgunluk hali
Araştırmalar yeterli su içmemenin uykulu ve yorgun hissedilmesine neden olduğunu, ruh halini etkilediğini ve zihinsel konsantrasyonu düşürdüğünü gösteriyor.

5- Üşüme
Nedensiz yere üşüyorsanız bunun nedeni susuz kalmış olmak olabilir. Susuz kalındığında vücut cilde kan akışını yavaşlatır. Bu da üşümeye neden olabilir.

Ne kadar su içilmeli?
Herkesin günde en az 2 litre su içmesi gerektiği görüşü çoktan çökertildi.Su ihtiyacını belirleyen, yaştan sağlık durumuna kadar pek çok faktör var.Su içmek için susayıncaya kadar beklemek de çok geç olabilir. En iyisi vücudun verdiği sinyallere bakarak karar vermektir.
İdrarın rengi çok iyi bir göstergedir. Koyu sarı olması yeterince suiçilmediğini gösterirken açık sarı saman renginde olması yeterli suiçildiğini gösterir. İdrarın kokulu olması da susuzluk belirtisidir. Uzun süreler idrara çıkmamak da yeterli su içilmediğini gösterir.

Çocuklar daha çabuk susuz kalma belirtileri gösterirler. O nedenle çocuğunuzda bu söz edilen belirtilerin bulunup bulunmadığına dikkat ederek yeterince su içmesini sağlayabilirsiniz.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar @nurcincaglar
Sağlıklı Yaşıyoruz® @saglikliyasiyoruzcom
Kaynak: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2018/03/29/dehydration-can-make-you-tired-grumpy-sick.aspx

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git