YENİ BİR BEN

YENİ BİR BEN
1 Eylül 2019 tarihinde eklendi, 1.717 kez okundu.

Yoga ile Gelen Şifa – YENİ BİR BEN

2003 yılına kadar yaşamım çok çok hızlı ve zorlayıcıydı. İstanbul Lisesi gibi bir okulda 7 yıl süren Almanca eğitim sürecim, ardından Mimarlık Fakültesi yıllarım, titiz ve idealist yapım, mezuniyet, işe başlama sürecim, derken evlilik, 3 sene sonra gelen ikiz hamilelik, zorlu iş yaşamı, evliliğe adapte olma süreci, ikiz doğum…

Gerçekten, anlatırken bile yoruluyorum. 2003 yılında, bebekler 2 yaşında iken belimde ve sırtımda başlayan inanılmaz ağrılar, kasılmalar, yaşam kalitemi düşüren bir süreç. Kendime o kadar çok yüklenmiştim ki resmen pilim bitmişti.
Tüm bu zorlu sürece kısa bir ara vermenin vakti gelmişti. Hayatımın en önemli adımıydı. Bu yoğun koşturmaya bir mola verdim ve yogaya başladım.
Yoga, ilk yıllarda benim için bedensel bir aktiviteydi. Bel ve sırt ağrılarım geçti, evet, çok daha iyi hisseder hale gelmiştim. Doğum sonrasında, bedeni şekillendiren, incelten yoga sayesinde eski kiloma geri dönmüştüm.
Ama asıl etkisi yıllar içinde, devam ettikçe ortaya çıktı: Özgüven de ciddi bir artış, kendinle barışık olma hali, yaşama güvenli, sağlam bir bakış ve hepsinden önemlisi sağlam bir duruş.


Bunlar nasıl mı oluyor? Tadasana ile. Tadasana, Sanskritçe bir kelime ve “dağ duruşu” demek. Yoga seanslarında sıkça uyguladığımız çok basit gibi görünen, derin anlamları olan duruş, düzenli tekrar ile kişinin dönüşüm sürecini başlatıyor. “YENİ BİR BEN” için kolları sıvamıştım. Değişme, ilerleme, eski ağır yüklerden kurtulmam zamanıydı.


Yıllardır uyguladığım nefes çalışmaları da bana büyük destek oldu. Doğru nefes sayesinde kronik sinüzit rahatsızlığıma son verdim. Yaşam enerjim arttı. Cildim değişti, düzeldi. Şu cümle hep aklımın köşesinde: “Yogaya başladığın yaşta kalırsın!”


Zihinsel şifası ise inanılmaz. Nefes ve meditasyon sayesinde kendinle kalabilmek, en kıymetlisi de kendini sevmek, barışmak, kabullenmek. Her yönünle. İç huzur dediğimiz o olgu yerleşmeye başlıyor ve hayata bakışınız değişiyor.
Zaman içinde tüm bu bilgileri, yoga öğretisinin faydalarını paylaşmak isteği ağır bastı ve yeni bir sosyal medya platformu oluşturarak, sizlerle, yogayı merak edenlerle buluşmaya karar verdim.


2004 yılında; Yoga ve Hayat’ ın kurulması ile birlikte, çalıştığım öğrenci sayısını artırdım. Artık sıfır-yetmişyedi yaş arasında herkesi yoga ile buluşturuyorum. Onların da şifalanması için çalışıyorum. Anne-Çocuk Yogası, Hamile Yogası, Çakra Aktivasyonu eğitimleri, Nefes atölyeleri, Yoga kampları, İstanbul’da açık havada yoga dersleri, vejetaryen mutfak atölyeleri ve daha birçok etkinlik. Sağlık ve şifa için buluşuyoruz.


Sizlerle olmaya, yoganın o güzel, yumuşak, naif şifasını paylaşmaya devam edeceğim. Bana ulaşmak istediğinizde lütfen banuozsoy@gmail.com adresim üzerinden temasa geçiniz. Veya:
https://www.facebook.com/yogavehayat/
https://www.instagram.com/yogavehayat/?hl=tr
Hepimize şimdiden şifa olsun.

Banu Özsoy YogaaveHayat Ağustos 2019

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git