Yemek Yedikten Sonra Yapmamanız Gereken 5 Şey Bu hatalara düşmeyin

Yemek Yedikten Sonra Yapmamanız Gereken 5 Şey Bu hatalara düşmeyin
26 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.698 kez okundu.

Yemek Yedikten Sonra Yapmamanız Gereken 5 Şey
Bu hatalara düşmeyin

En sevdiğimiz tatil, sunulan leziz yemeklerden dolayı bayramların olduğu günlerdir. Özel günler olduğu için, sayısız lezzetli yemekler yapılır. Fakat böyle ağır bir yemekten sonra, yapmak istediğimiz tek şey uzanıp dinlemek olur. Fakat yemek yedikten sonra uzanıp dinlenmek pek iyi bir fikir olmayabilir. Aşağıda yapmaktan kaçınmanız gereken bir kaç şey göreceksiniz.

Yatmak: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yemek yedikten sonra çoğumuzun yapmak istediği şey, yatmaktır. Fakat bu, şişkinliğe, mide yanmasına ve rahatsızlığa neden olabilir. Loannina Üniversite’sinin tıp okulunun bir çalışmasına göre, yemek yedikten sonra belirli bir süre bekleyip yatanların felç geçirme riskleri daha azdır. Araştırmacılar, yemek yedikten sonra, yatağa gitmeden önce en az bir kaç saat beklemeleri gerektiğinin sonucuna varmışlardır.

Çay içmek: Fazla yedikten sonra, çoğu zaman tatlıyla birlikte çay da içeriz. Bu kulağa hoş gelse de aslında, Diyet Rehberi Komite’sinin organizatörü, Dr. D.Raghunatha Rao’ya göre, çayın, yemekten bir saat önce ve sonra uzak durulması gerektiğini söylemiştir. Sebebi ise, çayın içinde, demir emilmesine engel olan mazı tozu bulunmasıdır.

Meyve yemek: Meyve yemenin hiç bir yanlış zamanı yoktur, aksine meyve tüketerek vücudunuza iyilik etmiş olursunuz. Fakat bunun hiç bir sonucu olmadığı anlamına gelmez. CNN.com’da beslenme uzmanı ve doktor Dr. Melina Jampolis’se göre, meyvenin, sebzelerden üç kat daha fazla kalorisi vardır. Günde bir buçuk tabaktan fazla meyve tüketmenin, kilo alımına sebep olduğunu da eklemiştir. Doyduğunuzu anlamayarak, sizin yemek yedikten sonra atıştırma alışkanlığını da verir.

Yürümek: Çoğu kişi, yemek yedikten hemen sonra yürümenin çok iyi bir şey olduğunu söylerler. Bu hem doğru hem de yanlıştır. Yedikten hemen sonra yürümek, reflüye ve hazımsızlığa neden olabilir. South Carolina Üniversite’sinin Egzersiz Bilimleri Bölüm’ünün araştırmacılarına göre, yürüyüş yapmadan önce en az 30 dakika beklemenin gerekli olduğunu söylemişlerdir. Otuz dakika bekledikten sonra, 10 dakikadan fazla yürümemenin gerektiğini de eklemişlerdir.

Duş almak: Ecooe’ya göre, yemek yedikten sonra kendinizi ferahlatmak için duş almak istiyorsanız, iki kere düşünmek sizin için daha iyi olacaktır. Yemeğin sindirilmesi için, vücudunuzun, midenize enerji ve kan akımına ihtiyacı vardır. Yedikten sonra, sindiriminizi kolaylaştırmak için bağırsaklarınıza giden çok fazla kan bulunmaktadır. Fakat yedikten hemen sonra duş alırsanız, beyniniz kanı, sıcaklığınızı azaltmak için ellerinize, ayaklarınıza, bacaklarınıza ve kollarınıza hızla akması için emir verir. Bu da, sindiriminiz için kısıtlı kanın olduğu anlamına gelir.

Gördüğünüz gibi, ağır yemekler, vücudunuza yararlı olan protein ve besin bakımından zengindir. Fakat, günlük egzersiz uygulayarak ve dengeli beslenmenizi sağlayarak, vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu iki unsuru yapmamanız gerekenlerle birleştirirseniz, sağlıklı vücuda sahip olmanın doğru yolunda olduğunuz anlamına gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git