Yakı Otu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Yakı Otu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
19 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 2.181 kez okundu.

Yakı Otu Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Prostat, kırk yaş üstü saç beyazlaması ve saç dökülmesini önlüyor

Özellikle prostat hastalığı için mükemmel bir şifa kaynağı olan yakı otu nedir, nasıl kullanılır ve prostat için hangi türü kullanılmalıdır?

Yakı Otu Nedir?

Küpeçiçeğigiller familyasından olan yakı otu nemli ve gölgelik yerlerde yetişen bir bitkidir. Renkleri kırmızımsı ve beyazımsı pembe renktedir. Ülkemizde Bolu Dağında doğal olarak yoğun şekilde yetişmektedir. Söğüt otu ya da küçük çiçekli söğüt otu olarak da bilinir.

Yakı otunun bilimsel adı “Epilobium parviflorum”dur ve dünya üzerinde 160 türü bulunmaktadır. Ülkemizde de 21 türünün bulunduğu düşünülmektedir.

Yakı Otunun Faydaları Nelerdir, Prostat Hastalığı Üzerindeki Tedavi Edici Özelliği Nedir?

Bu bitkiden hazırlanan çay prostatit (prostat iltihaplanması ve BPH (Prostat büyümesi) problemlerine karşı çok etkilidir. İçerdiği bileşenlerle ilgili bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar bu bitki ile hazırlanan çayın anormal prostat büyümesini engellediğini kanıtlamıştır. Küçük çiçekli yakı otu ile prostat tedavisine başlanıldıktan sonra çok kısa sürede gece tuvalete gitme isteğinde ciddi azalmalar olduğu görülür.

2006 yılında Pretoria Üniversitesinde yapılan çalışma anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan bakımından BPH ve prostatit tedavisinde diğer bitkilere göre bu bitkiden hazırlanan ekstrenin daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yakı otu çayı idrar yolları ve mesanede oluşan rahatsızlıklar için de oldukça faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle kırk yaş ve üstü erkeklerde hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat gelişimin hızlandıran bunun yanı sıra saç dökülmesi ve saç beyazlamasına da neden olan dihidrotestesteron (DHT) seviyesi artabilmektedir. İşte prostata bunun yanı sıra saç dökülmesine ve beyazlamasına neden olan DHT hormonu seviyesinin düşürülmesinde bu bitki. bu alanda üretilen ilaçlar kadar tesirlidir.

Bu bitkiden hazırlanan çay iltihap giderici ve spazm çözücü özellik taşır.

Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Öksürüğü giderir ve astım hastalarında rahatlama sağlar.

Prostat Tedavisinde Hangi Yakı Otu Türü Kullanılmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünya üzerinde 160 ülkemizde de 20’nin üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Prostat tedavisi için kullanılacak çeşidi ise çiçekleri küçük, çiçek renkleri kırmızıya yakın açık pembe veya beyazımsı olanıdır. Bunun dışındakilerin hiçbir faydası bulunmamaktadır.

 

Yakı Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?
1 fincan kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar bitkinin küçük çiçekli olanından atılır ve 10 dk demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür, sabah ve akşam yemeklerinden önce aç karna içilir. İki hafta uygulandıktan sonra 3-4 gün ara verilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git