Sağlıklı Beslenmenin Hayatımıza Kattıkları

Sağlıklı Beslenmenin Hayatımıza Kattıkları
1 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.923 kez okundu.

Sağlıklı Beslenme Zihinsel ve Duygusal Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Doğru yemenin sağlıklı kilo vermemize ve belirli sağlık problemlerinden kurtulmamıza yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak beslenme şeklimizin ruh halimiz ve refah hissimizde de büyük bir etkiye sahip olabileceğini biliyor muyuz?

Araştırmalar, işlenmiş etler, paketlenmiş yemekler ve şekerli atıştırmalıklarla doldurulmuş tipik bir beslenme şeklinin; daha yüksek depresyon, stres, bipolar bozukluk ve anksiyete gibi hastalıklarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Sağlıksız bir beslenme şekli, DEHB, Alzheimer hastalığı ve şizofreni gibi zihinsel sağlık bozukluklarının gelişiminde veya gençlerde artan intihar riskinde rol oynayabilir.

Beslenmenin Önemi

Öte yandan, daha taze meyve ve sebzeler yemek, evde yemek pişirme ve şeker ve rafine karbonhidrat alımını azaltma, ruh hali iyileştirmeye yardımcı olur ve zihinsel sağlık sorunları için riski düşürebilir. Daha önce zihinsel sağlık sorunu tanısı aldıysanız, iyi yeme belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilir ve hayatınızı kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Bazı özel gıdalar veya besinler ruh hali üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu gösterilse de, bu sizin için önemli olan genel beslenme modelinizdir.

Küçük değişiklikleriniz alışkanlık haline geldikçe, daha sağlıklı seçenekler eklemeye devam edebilirsiniz. Kendi yemeklerinizden daha fazla hazırlayın. Evde daha fazla yemek pişirmek, yediğiniz şeyden sorumlu olmanıza yardımcı olabilir.

Doğru değişiklikleri yapın. Beslenme şekliniz de sağlıksız gıdaları keserken sağlıklı alternatiflerle değiştirmek önemlidir. Tehlikeli trans yağların sağlıklı yağlarla değiştirilmesi (ızgara balık için kızarmış tavuk değiştirilmesi gibi) sağlığınız için olumlu bir fark yaratacaktır. Hayvansal yağların rafine edilmiş karbonhidratlar için değiştirilmesi (örneğin, kahvaltı pastırmasını bir çörek olarak değiştirmeniz gibi), kalp hastalığı riskinizi düşürmez veya ruh halinizi iyileştirmez.

” Yediğimiz şey, olabildiğince doğal biçimine yakın olan, tamamen işlenmemiş, besleyici yiyecek-gıda olmalıdır. “

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git