Ramazan Önerilerine Dikkat – Susuzluğu Gideren Gıdalar!

Ramazan Önerilerine Dikkat – Susuzluğu Gideren Gıdalar!
8 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.121 kez okundu.

Ramazan Önerilerine Dikkat – Susuzluğu Gideren Gıdalar!

Ramazan ayı coşkusu tüm İslam aleminde olduğu gibi ülkemizde de yaşanacak. Müslümanların bu sıcak günlerde tutuğu oruçlarda en çok zorlayan konu susuzluk.

Dr. Muammer Yıldız, uzun Ramazan günlerinde susamamak ve günlük su ihtiyacını karşılamak için alınması gereken besinleri açıkladı.

Sahurda tüketilecek bazı gıdalar susuzluğu gün boyunca en aza indiriyor. Ve bu sayede rahatça oruç tutmuş olacaksınız.

İşte oruç tutanları gün boyunca susatmayacak gıdalar;

HURMA

Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren hurma adeta bir mineral bombası. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden veriyor. 3 adet hurma, susuzluğu da gideriyor.

SİYAH ÜZÜM

Antioksidan özelliği çok kuvvetli olan ve yaz aylarında kolayca bulunabilen 2 yemek kaşığı siyah üzüm de susuzluğu gideren gıdaların başında geliyor

MEYAN ŞERBETİ

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi. 1 su bardağı tüketmeniz yeterli olacaktır.

KAVUN VE KARPUZ

Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz da sahurda soğuk olarak tüketildiğinde uzun süre su içme ihtiyacını gideriyor. 2 dilim

EV YAPIMI YOĞURT

Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç tutanlara kolaylık sağlıyor. 1 kâse tüketmek yeterlidir.

YUMURTANIN BEYAZI

Yumurta akının çoğunluğunu oluşturan ovalbumin, tam bir protein kaynağıdır. 2 adet yumurta akı hem susuzluğu giderir hem de tok tutar.

TÜRK ÇAYI

Sahurda kahvaltı ile birlikte içeceğiniz 2 bardak Türk çayı vücudunuzun susuz kalmasını önler

SALATALIK

İçeriğinin büyük bir kısmını su oluşturan salatalık susuzluğu gideren sebzelerin en başında gelir. Sahurda yiyeceğiniz bir adet salatalık yeterli olacaktır.

MARUL

Bir kâse marul salatası tüketmeniz susuz kalmamanızı önler.

NAR EKŞİSİ

Şeker ve Tansiyon hastalarının tüketmesi gereken bir gıda olan nar ekşisi susuzluluğu gideriyor. Bir yemek kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır.

CEVİZ

Faydaları saymakla bitmeyen cevizde susuzluluğu gideren gıdalar arasında. Sahurda 2 adet tam ceviz yemeniz yeterli olacaktır.

VİŞNE HOŞAFI

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde, birçok hastalığa karşı koruma kalkanı yerine geçiyor. Sahurda içtiğiniz bir kâse vişne hoşafı vücudun susuz kalmasını önler.

ÇÖREK OTU

Sahurda tüketecek olduğunuz 1 tatlı kaşığı çörek otu hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de susuzluluğunuzu giderir.

MERCANKÖŞK ÇAYI

1 bardak mercanköşk çayı hem hazımsızlığınızı hem de susuzluluğunuzu giderir.

ŞEFTALİ

1 adet şeftali ve ya 1 kâse şeftali hoşafı Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Susuzluğu ve ağız kokusunu giderir.

DOMATES

Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor. Tüketilmesi gereken miktar 1 adet.

MADEN SUYU

İçme suyuna kıyasla maden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor. Soda susuzluğu gidermekte oldukça etkili bir içecek. 1 adet tüketmeniz yeterli olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git