PORTAKAL KABUĞU REÇELİ

PORTAKAL KABUĞU REÇELİ
12 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 2.053 kez okundu.

Portakal Kabuğu Reçeli Malzemeleri

  • 5 adet portakal (Mümkünse yafa portakalı)
  • 3 buçuk su bardağı toz şeker.
  • 1 buçuk su bardağı su
  • 1 su bardağı portakal suyu
  • Yarım limon suyu
  • Yarım çay kaşığı tereyağ.

Portakalın kabuklarını fırçalayarak iyice yıkıyoruz. Kabuklarını soyup, kalın olan beyaz kısımlarını atarak, küp şeklinde doğruyoruz.

Doğradığımız portakal kabuklarını bir tencereye alıp, 4 su bardağı su ilave ederek 15 dakika kaynatıyoruz. Süzerek soğuk sudan geçiriyoruz.

Tekrar 4 su bardağı soğuk su koyarak 15 dakika daha kaynatıyoruz. Bu işlem , kabukların acı tadını almak için önemli. Süzüp, soğuk sudan geçirip, kabukları kenarda soğumaya bırakıyoruz.

Tencereye, şeker, su ve portakal suyunu koyup, karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra orta ateşte portakal kabuğunu da ilave ederek 60 dakika kadar arada karıştırarak kaynatıyoruz.

Bu süre sonunda limon suyu ve soğuk tereyağ ekliyoruz. 10 dakika daha kaynatmaya devam ediyoruz. Fazla kaynatmaya gerek yok. İlk aşamada akışkan olabilir fakat daha sonra kıvam alacaktır.

Test etmek için porselen bir tabağa reçelinizden bir damla damlatın.  Tabağı eğdiğinizde çok hızlı akmaması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Tereyağı parlaklık vermek yanında, fazla köpürmesine de engel oluyor. Bu yüzden köpükleri almakla uğraşmanıza gerek yok.

Yine de köpük oluşursa, süzgeçli bir metal kepçeyi suya tuttuktan sonra, reçelin üzerinde gezdirin. Fazlası kepçeye gelecek veya dağılacaktır.

İçi kuru kavanozlara doldurup, soğuyuncaya kadar kapağı açık şekilde bekletiyoruz. İyice soğuduktan sonra kapaklarını kapatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git