Polen Alerjisine Yol Açan Maddeler

Polen Alerjisine Yol Açan Maddeler
21 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 1.577 kez okundu.

Polen Alerjisine Yol Açan Maddeler

Bazılarımızın polen alerjisi vardır. Burun spreyi, göz damlası veya tablet kullansalar da burunları akmaya, gözlerinde kaşıntı olmaya ve boğazları acımaya devam eder.

Yaz gelince ağaçlar etrafa polen saçmaya devam ediyorlar. Türkiye’de ise 4 milyona yakın kişinin astım ve alerjisi olduğu biliniyor.

İsveçli 17 yaşındaki Ida Hultberg de yıllar boyunca polen alerjisinden çok çekti. Annesiyle beraber konunun üzerine gittiler ve araştırmalar yaptılar. Hayatından bir yiyeceği çıkarınca her şey değişti.

Polen alerjisinin en büyük kaynağı çimen ve huş ağacı adı verilen bir ağaç. Belirtiler arasında göz kızarması ve sulanması, burun akıntısı ve hapşırma var.

17 yaşındaki Ida Hultberg yıllardır polen alerjisinden şikayetçiydi. Annesi Karin ile beraber yaptıkları bir araştırma sonucunda polen ve sitrik asit arasında bir bağlantı olduğunu keşfettiler. Bunu öğrendikten sonra her şey değişti.

Bunun ardından Karin ve Ida, içerisinde sitrik asit bulunan hiçbir yiyeceği evlerine sokmamaya karar verdiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Karin Hultgren, bir İsveç gazetesine “Bunu öğrendikten sonra birçok yiyecekte sitrik asit olduğunu farkettik. Genelde ‘E330, E331, E332, E333, E380, E1505 veya direk olarak sitrik asit’ diye geçiyor. Özellikle reçellerde ve meyve sularının içerisinde yer alıyor. Öte yandan yoğurt, hafif içecekler, bisküviler, pastalar, dondurmalar, şekerler, cipsler ve hazır yiyeceklerin içinde de bulunabiliyor. Bunu kesinlikle bilmiyorduk” dedi.

Sitrik asit içeren yiyecekleri hayatından çıkardıktan sonra Ida, güzel sonuçlar elde ettiğinin farkına vardı.

Ida, “Artık göz damlası ve burun spreyi kullanma ihtiyacı hissetmedim” dedi.

Polen alerjisi olanların sitrik asit içeren yiyecekleri tüketmemesi konusunda insanlar giderek bilinçleniyor. Bunu ilk keşfeden kişi ise yine İsveçli Irene Hultqvist. Oğlunun polen alerjisi olan kadın, sitrik asit içeren yiyecekleri eve sokmamaya başlamıştı.

Irene bir söyleşide, “Sitrik asit içeren yiyecekleri evlerine sokmamaya başlayan kişiler alerjilerinin ve egzama belirtilerinin azaldığını ifade ediyorlar. Ancak tıp dünyası konuyla herhangi bir kanıt olmadığını söyleyerek ilgilenmiyor. Öte yandan insanlar konu hakkında gittikçe bilinçleniyorlar” dedi.

Polen alerjiniz var ve bundan sakınmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri dikkatlice okuyun:
Polenlerin az olduğu vakitler olan geceleri ve sabahları odanızı süpürün.

Kıyafetlerinizi dışarıda kurutmayın.

Spor yapmak için sabahları tercih edin veya açık havada hiç spor yapmayın.

Çimler yeni yeşeriyorken çim biçmeyin.

Polenler saçlarınıza da yapışabildiğinden gece yatmadan saçlarınızı yıkayın.

Polen içeren bitkileri evinizde bulundurmayın.

Sık sık dışarıya çıkardığınız evcil hayvanlarla fazla temas etmeyin.

Pencerelerinizi kapalı tutun.

Dışarıya çıkıp eve geldikten sonra kıyafetlerinizi değiştirin.

Polen salınımı hakkında güncel bilgileri takip edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git