PANCARIN BU KADAR FAYDALI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

PANCARIN BU KADAR FAYDALI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
22 Aralık 2019 tarihinde eklendi, 1.771 kez okundu.

Pancarın inflamasyonla savaştığı, tansiyonu düşürdüğü ve detoksifikasyona yardımcı olduğu araştırmalarla gösterildi. Çalışmalar ayrıca, yüksek nitrat içeriğiyle kalp yetmezliği ve inme riskini azalttığını, beyin için de güçlü faydalar sağladığını gösteriyor. Vücut bu nitratları nitrik oksite çeviriyor o da oksijenlenmeyi artırarak dolaşım ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapıyor.
Nitrik oksit mitokondrileri korumaktan hücrelerdeki mesaj taşıyıcı olmaya kadar çok yararlı işlevler görüyor. Nitrik oksit egzersiz sırasında dayanıklılığı artırdığı için sporcular egzersiz öncesi pancar suyu içiyorlar.
2018 Amerikan Kimya Derneği’nin New Orleans’ta düzenlediği toplantıda sunulan yeni bir araştırma pancarın Alzheimer hastalığıyla savaşta da güçlü bir yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Pancarın şeker içeriğinin zararlı olmaması için fermente etmek en iyi yoldur. Fermente etmek şekerin elimine edilmesini sağladığı gibi besinlerin biyo-yararlanımını da artırır. Pancar turşusu ve kvass en sağlıklı fermente pancar ürünleridir.
@drmercola
Özet çeviri: Nurçin Çağlar @nurcincaglar
Sağlıklı Yaşıyoruz® @saglikliyasiyoruzcom
Sağlıklı Yaşıyoruz® notu: Pancarın glisemik indeksi yüksek olduğu için kaçınanlar olduğunu görüyoruz. Oysa glisemik yük kavramı daha önemli ve pancarın lif ve su içeriği zengin olduğundan glisemik yükü düşük. O nedenle mevsimi gelmişken bol bol yenebilir.

Kaynak: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2018/04/12/beets-may-help-prevent-alzheimers.aspx

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git