NARIN SAĞLIK İÇİN YARARLARI

NARIN SAĞLIK İÇİN YARARLARI
19 Aralık 2019 tarihinde eklendi, 1.745 kez okundu.

NARIN SAĞLIK İÇİN YARARLARI

Dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerin başında gelen narın kanıtlanmış faydalarına göz gezdirelim mi?

1- Cilt sağlığı: Cildin esnekliğini, parlaklığını artırarak cilt yaşlanmasını geciktirir. Aynı zamanda sedef, egzema, vitilligo, güneş lekeleri, gebelik lekelerinde de nar çekirdeği yağı ve nar yaprağı özütünün faydası olabilmektedir (1).

2- Hamilelik: Yüksek miktarda folik asit içerir. Anne sütünü artırır. Plasentayı korur.

3- Menopoz: Östojen ile progesteron dengesizliğini düzenleyerek menopoz yakınmalarını azaltmaya yardımcı olur.

4- Kandidaya karşı etkisi kanıtlanmıştır (2). 5- Ağız içi enfeksiyonlara, aftlara, diş eti iltihaplarına etkili bulunmuştur (3). 6- Grip: İçindeki yüksek C vitamini bağışıklık sistemini destekler (4). 7- Bağışıklığı düzenleyerek kansere ve enfeksiyonlara karşı korur (5). 8- Kanser: Erkeklerde en yaygın kanser olan prostat kanserini ve PSA değerini geriletir (6); kadınlarda da en yaygın kanser olan meme kanser hücrelerinin ölümünü tetikler (7). 9- Romatizma ve eklem ağrılarını dindirir (8). 10- Kalp damar tıkanıklığı ve tansiyon yüksekliğine karşı doğal bir ilaçtır. Kalbin oksijenlenmesini artırır (9) ve pıhtı oluşumunu engeller (10). 11- Tansiyonu düşürür: İki haftalık 150 ml’lik nar kürü sabah aç karnına alınmalıdır (11). 12- Hafıza: Narın çekirdeğindeki polifenoller Alzheimer’e karşı koruyucu olup; sınav başarısını artırma konusunda hafızayı destekler (12). 13- Afrodizyak: testosteronu artırarak cinsel isteksizlik, ereksiyon problemlerini giderir (13). 14- Egzersiz: Nitratça zengin nar egzersiz performansını, kan akışını artırır. Bunun için spordan 30 dakika önce alınması yeterlidir (14). 15- Kronik enflamasyon: Nar kabuğu ve suyunda çok kuvvetli antioksidan olan punicalagin, nar çekirdeği yağında ise bir çeşit CLA olan punikik asit vardır.

16- Diyabet: 12 hafta boyunca günde 250 ml nar suyu içimi enflamasyonu %32 azaltmış (15). Uz. Dr. Aytaç Karadağ @draytackaradag / İç Hastalıkları Uzmanı
Sağlıklı Yaşıyoruz® Danışmanı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git