KONSERVE KAVANOZUNDA YAPRAK SARMASI

KONSERVE KAVANOZUNDA YAPRAK SARMASI
1 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 5.288 kez okundu.

KONSERVE KAVANOZUNDA YAPRAK SARMASI

Sündüs Hanım’dan mükemmel bir tarif
Gerçekten buZluktan çıkandan daha güzel oluyormuş. Ve buzlukta yeri olmayanlar buyrun tarife fakat önce bir beğenelim
Kendisine çok teşekkür ederiz

Taze yaprağı her zaman yaptigimiz gibi sariyoruz. Çok sikistirmadan siselere diziyoruz. Büyüklere bir çay bardağı küçükler yarım çay bardağı su koyup ağızları kapatıp düdüklü tencereye ağızları yukarı gelecek şekilde koyuyorum ama sakın üst üste koymayın tek sıra halinde koyuyorum. Siselerin yarısına kadar su doldurup Duduklunun kapağını kapatıyorum ocağa koyuyorum düdüklü sen çıkarmaya başlayınca Dudugunu kapatıp 5-10 dk daha kaynatıp altını kapatıyorum ama yerinden hiç kimildatmiyorum. Sıcakken yerinden alırsanız kapaklar bırakabilir iyice soğumaya kadar bekliyorum sonra Duduklunun kapağını açıp kavanozlarin kapağını üstten bastırarak kontrol ediyorum eğer kapak aşağı yukarı oynuyorsa ses yapıyorsa tutmamistir ses yapıyorsa tutmuştur.
Lazım olduğun da ise iki şekilde hazırlayabilirsiniz
Birinci şekil. Kavabozu açıp tencereye dökün üzerine yağ gezdirip bir su bardağından yarım yemek kaşığı Salçayi karıştırıp dokubilirsiniz. Sevmeyen sadece şu ile de pisirebilir.piserken ara kontrol edip şu ekleyebilirsinuz


İkinci yöntem. Benim daha çok kullandığım. Tencerenin dibinde yağ ile Salçayı kızartıyorum üzerine bir su bardağı suyu koyup kaynatıyorum içine sarmayı dokuyorum kısık ateşte ara ara kontrol ederek pişiriyorum.

Normal tencere de olur ama daha uzun süre kaynatmaniz gerekir ve tencere ye koyarken kapağını ters koyarsanız olur
isteyenlere için de bu şekilde.

Bol yağda bol soğanı öldürdüm.domates ve biber Salçayı ekledim. sonra içine iki ölçek kırık yarma bir ölçek bulgur yarım ölçekte pirinç koydum Kavurdum. Çok az da yaprağı haşladığım sudan ekleyip 5 dk pişirdim ama halen çiğ olacak içi indirmek üzereyken üzerine bolca nane koydum varsa eğer evde isteğe bağlı taze nane ve maydanoz da doğrayabilirsiniz karıştırıp 10-15 dk dinlenmeye bıraktım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git