Kırmızı Lahana Yemenizi Gerektiren Nedenler

Kırmızı Lahana Yemenizi Gerektiren Nedenler
18 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.

Kırmızı Lahana Yemenizi Gerektiren Nedenler

Kırmızı lahana, sağlığınız için çok yaralı olan vitamin ve mineraller açısından zengindir. Çünkü, bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olur ve detoksifikasyonu arttırır.

Mor lahana olarak da bilinen kırmızı lahana, kışın anlatılan hikayeler arasında oldukça yaygındır. Kökeni Akdeniz’dir ve milattan önce 2,500 yılından beri yetiştirilmektedir.

Kırmızı ve beyaz lahana arasında bir fark vardır. Bu fark flavanoid ailesinden gelen antosiyanin pigmentidir. Çok güçlü antioksidanlara sahiptir üstelik C ve E vitamini açısından zengindir.

Bu yazımızda, kırmızı lahana yemeniz için birkaç sebepten bahsedeceğiz.

1. Sağlıklı gözler
İçerdiği yüksek miktarda zeaksantin ve lütein sayesinde kırmızı lahana yemek göz sağlığına iyi gelir. Bu iki element, UV ışınlarının retinanıza ulaşmasını önleyen doğal güneş koruyucularıdır.

2. Sindirimi güçlendirir
Kırmızı lahananın sindirime bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Çünkü kırmızı lahana vücutta gaz oluşturur. Başka bir deyişle, hazımsızlık ya da kabızlık gibi problemlerin oluşmasını önler. Kırmızı lahananın suyu, peptik ülser başta olmak üzere ülserin tedavisinde oldukça yararlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

3. Kalp sağlığını güçlendirir
Kırmızı lahana yemenin bir başka nedeni de, suyunun kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu şekilde kan dolaşımı daha iyi işler.

Sadece bir bardak kırmızı lahana yiyerek 216 gr potasyum almış olursunuz bu da kalp stresini önlemek için yeterlidir. Aynı zamanda kalp artışlarınızın sebep olduğu kontradiksiyonlar için de idealdir.

4. Kötü kolesterol seviyesini düşürür
Kırmızı lahanaya aromatik tadını veren sülfür sayesinde, kırmızı lahana yemek kötü kolesterolü ve ürik asit miktarını düşürür. Kolesterol ve ürik asit miktarını ise şu şekilde azaltır;

Kırmızı lahanadaki lifler, yiyeceklerde bulunan kötü kolesterolün emilmesini engeller.
Karaciğerde bulunan apolipoprotein LDL’yi azaltır çünkü taşınacak daha az kolesterol vardır.
Kırmızı lahanada bulunan antioksidanlar yağlı dokuyu azaltır ve size daha fazla enerji verir.

5. Kansere karşı mücadele eder
Kırmızı lahana yiyerek aldığınız antioksidanların sayısı ve çeşitliliği inanılmazdır. Vücudunuzun serbest radikallere karşı dirençli olmasını sağlar. Serbest radikaller, vücutta kanser oluşmasının nedenlerinden biridir. Ayrıca, kanser hücrelerinin büyümesini de engeller.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir
İçinde yüksek miktarda bulunan C vitamini sayesinde kırmızı lahana yemek vücudun direncini arttırır. Öte yandan, içinde bulunan antioksidanlar vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ayrıca yaraların iyileşmesini hızlandırır.

7. Yaşlanma belirtilerini azaltır
Kırmızı lahanada C,E ve A vitamini gibi çok fazla antioksidan ve fitokimyasallar bulunur. Bunlar, cildin nemini, yumuşaklığını ve doğal parlaklığını korur.

Kırmızı lahana yemek aynı zamanda kolejen oluşumunu arttırır. Kolejen, vücut dokuları arasında köprüler oluşturur. Böylece, cildiniz ve kaslarınız sağlıklı kalır.

8. Ağrı kesici özelliği vardır
Kırmızı lahanayı böbreklerinizi iyileştirmek ve eklem ve romatizma ağrılarından kurtulmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, kadınların emzirme dönemimde oluşan acıyı ve iltihabı gidermek için de kullanılabilir.

Kırmızı lahananın bunların yanında yatıştırıcı ve ağrı kesici özellikleri de bulunur. Bu sayede kan temizlenmiş olur. Hatta, insomniaya bile iyi gelir. Çünkü, kırmızı lahanada laktucopkrin olarak bilinen bir madde bulunur. Laktucopkrin, hem normal hem de boğmaca öksürüğünü gideren ilaçlarda bulunan aktif bir maddedir.

Bu yararlardan faydalanmak için, ütünüzle bir yaprak kırmızı lahanayı ısıtın.

Ardından bu yaprağı ağrıyı ya da yanmayı hissettiğiniz bölgeye koyun

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git