Hayatınızı Kurtaracak 7 Basit Sağlık Tüyosu

Hayatınızı Kurtaracak 7 Basit Sağlık Tüyosu
26 Aralık 2019 tarihinde eklendi, 973 kez okundu.

Sağlıklı beslenme, vücudu beslemesinin yanında mutlu da etmeli. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda sağlığınızı daha da iyileştirmek ve neşenizi arttırmak için 8 eğlenceli ve bir o kadar da ilginç tüyoyu sizlerle paylaşıyoruz.

1-Sebzelerinize yağ katın!

Yağ, dokuları geliştirip, lezzet verir. Ayrıca belli vitamin ve antioksidanların emilimine yardımcı olur. Yeterli miktarda yağ yemediğimiz takdirde, vücudumuz A,D,E ve K vitaminlerini düzgün bir şekilde absorbe edemez.

Soğuk pres sızma zeytinyağı gibi kaliteli bir yağ ile yemek yapmak antioksidan emilimini arttırır. Bu durum Akdeniz Diyeti’nin neden bu kadar yararlı olduğunu açıklıyor.

Evde deneme önerisi; avokado, fındık ve biraz zeytinyağını sebzeli salatanızın üstünde gezdirin. Damak tadınız şarkı söylemeye başlayacak, vücudunuz bu vitaminler için müteşekkir olacaktır.

2-Köri sosunuza biber ekleyin!

En bilinen köri baharatlarından hint safranı ya da diğer bir deyişle zerdeçal; içindeki kurkumin denilen harika bileşimi nedeniyle doğal bir antioksidan ve antienflamatuvardır.
Biber, mevcut kurkumin emilimini arttırdığı için, bunu biraz katarak yemenizi öneriyoruz. Bu şekilde maksimum derecede faydalanmış olursunuz.

Evde deneme önerisi; süper bir lezzete ulaşmak için köri sosunuza biraz biber ve zerdeçal ekleyin, farkı görün.

3-Çay saatinize dikkat edin!

Favori demlemenizi haklı çıkaracak sağlık dolu nedenler de üzerine eklenince, sıcak bir bardak çayı kim sevmez!
Diğer bir çok yararının yanında, antioksidan özelliğe sahip olup, aynı zamanda tannik asidin de doğal kaynağıdır. Tanenler tek başlarına tüketildiğinde sorun çıkarmaz. Ancak yemek sırasında çay içmek demir ve kalsiyum gibi belli vitaminlerin emilimini zorlaştırır.

Evde deneme önerisi; mümkünse öğün aralarında çay keyfi yapın ve üzerine ilginç bir kurabiye deneyin, ağzınızda çay tadı yerine nane tadı kalsın:

4-Yemeden önce iç!

Yeni bir araştırmaya göre, yemekten önce bir bardak su içerseniz, kilo vermek çok fazla uğraşmanıza gerek kalmayacak.
84 kişilik bir deney grubunda uygulanan çalışmada, bu kişilere 12 hafta boyunca her yemekten önce 500 ml. su içirildi ve her birinin yaklaşık 5 kg. kilo verdiği görüldü.
Biz yemek yerken, doyduğumuzu midemizin beyne gönderdiği sinyallerden anlarız. Yemek öncesi su içmek de bu sinyalleri erken göndermeye yarar.

Evde deneme önerisi; her yemekten önce bir bardak su için. Bir anda doyduğunuzu hissedeceksiniz. Belki üzerine de hafif fakat vitamin dolusu bir aperatif.

5.Et faktörü! (Et yemiyorsanız, onun yerine C vitamini alın!)

Bu beslenme planında demirin iki çeşidi var; birincisi vücudumuzda emilimi daha kolay olan, hayvansal gıdalardan aldığımız hemal demir. İkincisi ise emilimi daha zor olan bitkisel ürünlerden aldığımız hemal olmayan demir.
Henüz anlaşılamayan nedenlerden dolayı, biraz bile olsa et yiyen insanlardaki demir değerleri yükseliyor. Eğer sizin için çok büyük bir sakıncası yoksa, az da olsa et yemeyi bir deneyin. Et yemek istemiyorsanız da; kırmızı biber, portakal, kivi ve çeşitli sebzeler gibi c vitamini bakımından zengin besinler almanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Evde deneme önerisi; demir emilimini arttırmak için birkaç parça etin yanında c vitamini içeren yiyecekler ile beslenmek iyi olur

6.Prebiyotiklere Öncelik!

Prebiyotikler sindirim için en önemli araçlar. Bağırsak dostu prebiyotiklerimiz olmadan besin emilimimiz mümkün olmaz. Bu nedenle de bağışıklık sistemimiz görevini tam gerçekleştiremez.
Prebiyotikler tek başlarına bile muhteşemken, üstüne bir de takviye olarak alınca tadından yenmiyorlar. Prebiyotikler hem prebiyotik bakteriler için besin kaynağı, hem de bağırsaklarımızın çalışmasına destek görevi görür.Bu bakterileri, yulaf da dahil olmak üzere pişmiş doğal gıdaların ve baklagillerin çoğunda, çiğ ya da pişmiş pirinç, muz, pektin ve sarımsak gibi besinlerde bulmak mümkün.

Evde deneme önerisi; prebiyotik bakterilerinizi desteklemek istiyorsanız düzenli olarak, meyve, sebze ve baklagil tüketin. 

7.Zzzzz’ları tamamlayın!

Beslenme planımız harika ancak düzenli uyku olmadan, tam bir başarı sağlanmıyor. Araştırmalara göre uyku eksikliği metabolizmayı etkileyerek sorunları tetikliyor. Bu yüzden de sağlıksız yiyecek seçimi yaptığımızda kendimizi yorgun hissediyoruz. Uykudan mahrum kalıp kendini egzersiz yapmış gibi zinde hisseden var mıdır?

Evde deneme önerisi; bir gün içinde düzenli olarak 6-8 saat uyuduğunuzdan emin olun ve üzerine güzel bir kahvaltı hazırlayın.

Vücudumuz tabiat ananın bize sunduğu yiyeceklerle güzel bir uyum içinde çalışır. Bu yüzden sistemimizin doğadan gelen besinlerden ihtiyacı olan her şeyi alması mucize değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git