Günde 10 bin adımın 10 ehemmiyetli bereketi!

Günde 10 bin adımın 10 ehemmiyetli bereketi!
9 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.480 kez okundu.

Günde 10 bin adımın 10 ehemmiyetli bereketi!

Büyüyen teknolojiyle beraber çoğalan hareketsiz hayat biçimi çağımızın en ehemmiyetli meselelerinden biri. Öyle ki hareketsiz yaşantının tetiklediği hastalıklar sebebiyle senede takribî 5 milyon birey yaşamını kaybediyor. Bu surattan uzmanlar her fırsatta sıhhatli bir hayat için spor yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Aaerobik egzersizleri yapmak, yüzmek, dans etmek veya bisiklete binmek hastalıkların büyüme tehlikesini oldukça eksiltiyor. Ancak muhtelif faktörler sebebiyle bu cins sporları yapamıyorsanız, naçar değilsiniz. Zira kumpaslı ve tempolu olarak yapacağınız yürüyüş, özellikle de günlük atılan 10 bin adım hem akılsal hem fiziksel sıhhatiniz üzerinde ehemmiyetli bir rol üstleniyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut günde atılan10 bin adımın en başta kalp olmak üzere tüm bedene azımsanmayacak kadar pozitif bereketlerini sıraladı, ehemmiyetli tekliflerde bulundu.

KALP KRİZİ TEHLİKESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Günlük 10 bin adımın en büyük verimlerinden biri kolesterol balansını tertip etmesi. Özellikle trigliserid olarak adlandırılan kandaki yağ seviyesi de yalnızca adım atarak düşürülebiliyor. Damarları gözeten ve HDL denilen gözetici kolesterolü yükseltmenin de en geçerli yolu yeniden kumpaslı yürüyüş yapmaktan geçiyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut yüksek tansiyonun esas rehabilitasyonlarından birinin de günlük 10 bin adım atmak olduğuna dikkat sürükleyerek şunları söylüyor “Yürüyüşler sayesinde damar sertliği önlenebiliyor, kolesterol bedellerinde dengelenme, diyabet ve tansiyon bedellerinde düşme sağlanıyor. Tüm bu pozitif tesirler de kalp krizi büyüme tehlikesini yüzde 20’lere varan oranda eksiltebiliyor.”

DİYABETİ GECİKTİRİYOR

Günde kumpaslı olarak atılan10 bin adım insülin mukavemetini kırıp diyabetin büyüme tehlikesini eksiltebiliyor. İnsülin mukavemetinin kırılması neticeyi kan şekeri kumpasa giriyor ve özellikle ailesel diyabet hastalığı olan bireylerde diyabetin ortaya çıkmasını geciktiriyor. Diyabet hastalığı olanlarda da kumpaslı yürüyüş ilaç ve insülin gereksinimini eksiltebiliyor.

KANSERE KARŞI KALKAN OLUYOR

Günde 10 bin adım atmak aynı zamanda kansere tutulma tehlikesini de eksiltiyor. Misalin bağırsak hareketlerinin tertip edilip süratlenmesi sayesinde bağırsak kanseri tehlikeyi eksilirken, kilo verme ve östrojen hormon seviyesindeki tertip etmeyle de rahim ve meme kanseri tehlikesinde düşüş oluyor. Ayrıca yürüyüş sayesinde bedenin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi bu tehlikenin eksilmesinde tesirli oluyor.

KİLO VERMEYE KATKI SAĞLIYOR

Obezite çağımızın en ehemmiyetli sıhhat meselelerinden biri. Kilo vermenin esas mekanizması ise kalori yakmaktan geçiyor. Perhiz ile kısıtlanan kalorilerin yanına 10 bin adım ilave ettiğinde günlük vasati olarak 500 kalori daha fazla yakılıyor. Bu sayede kilo vermek oldukça kolaylaşıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

DEPRESYONA İYİ GELİYOR

Günde 10 bin adımla beyinden salgılanan endorfin ve seratonin gibi maddeler stresi eksiltiyor. Bunalımda kullanılan ilaçların çoğunluğu beyindeki bu maddelerin seviyesini çoğaldırarak tesir gösteriyor. İlaç kullanmaksızın günde atılan 10 bin adımla bunalım bulgularında besbelli eksilme olurken, dikkat marifeti de artıyor.

ALZHEİMER TEHLİKESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Yapılan çalışmalara göre, günlük kumpaslı adım atan bireylerde felç tehlikesinde de eksilme oluyor. Bunların yanı sıra beyin sıhhatinin kuvvetlenmesine bağlı olarak erken bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların büyüme tehlikeyi de eksiliyor. Buna neden olarak kumpaslı spor ile beyindeki idrak etme işlevinin kuvvetlendiği ve ihtiyarlamaya bağlı büyüyen asap hücreleri arasındaki irtibat kaybının eksildiği gösterilmiş.

UYKUYA DALMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR

Kaliteli uyku bedenin en ehemmiyetli detoks usulü olarak nitelendiriliyor. Ancak çağımızın getirdiği elastik olmayan çalışma şartları, yoğun stres ve hengame lekeliliği gibi meseleler baş edilmesi oldukça güç olan uykusuzluk problemini de birliktesi getiriyor. Uykusuzluk yaşandığında çözümü hemen ilaçta aramamak gerekiyor. Zira yapılan çalışmalarda günlük 10 bin adım atmanın uykuya dalmayı basitleştirdiği ve uyku niteliğini çoğaldırarak daha derin yatılmasını sağladığı gösterilmiş. Uyku evveli yapılacak yürüyüşler ise bedenin enerji seviyesini çoğaldıracağı için uykuya dalışta gecikmelere yol açabiliyor. Bu sebeple yürüyüşlerin uyku evveli yapılması ise önerilmiyor.

OSTEOPOROZDAN KORUYOR

Günlük olarak atılan 10 bin adım adale ile eklemlerin kuvvetlenmesini sağlıyor. Aynı biçimde kemik yapısını da kuvvetlendirip kemiklerde kalınlaşmayı sağlıyor. Bu sayede osteoporozun önlenmesinde bereketli oluyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut yürüyüşün sağladığı ehemmiyetli verimlerinden birinin de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi olduğunu söylüyor. Süratlenen metabolizma ve kan akımıyla beraber bağışıklıktan mesul hücreler tam bedene ufalayarak iltihabi vakaları baskılıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi bedenin virüs ve bakterilerle daha basit savaşmasını sağlıyor. Böylece bir hayli hastalığa tutulma tehlikeyi eksiliyor ve bedendeki kronik dolaşıcı sızılar hafifliyor.

CİNSEL İSTEĞİ ARTIRIYOR

Günde 10 bin adım atmanın cinsel etkinliği ve cinsel isteği çoğaldırdığı gösterilmiş. Yürüyüşün bu tesiri bedendeki enerji seviyesini yükseltmesiyle beraber beyin ve damarlardan kana karışan bereketli hormon ile proteinleri daha fazla salgılaması sayesinde yaptığı düşünülüyor.

YÜRÜYÜŞ YAPARKEN BU KAİDELERE DİKKAT!

Kumpaslı ve tempolu yürüyün.

Oksijen seviyesi yüksek ve sarih alanlarda yürümeye itina gösterin.

Mide ve bağırsak gerilmelerinden etkilenmemek için yemek yedikten en az 2 saat sonra yürüyün.

Adale ile eklem yaralanmalarının önüne geçmek için yürüyüşten evvel kesinlikle ısınma ve germe hareketleri yapın.

Sıcak havalarda güneşin az mesele yaratacağı sabah ve akşam saatlerini seçim edin.

Güneş ışınlarına karşı başınızı kesinlikle şapka ile koruyun.

Vücudunuzu kesinlikle su ile destekleyin.

Ayaklarda büyüyebilecek sızıların önüne geçmek için yürüyüş için planlanan spor kunduralarını seçim edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git