GÜLLAÇTAN LAZANYA TARİFİ

GÜLLAÇTAN LAZANYA TARİFİ
1 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 1.132 kez okundu.

İçindekiler

Kıymalı Sos,

1 kg çift çekim dana döş kıyma

1 kg soğan

3 diş sarımsak

2 çorba kaşığı domates salçası

1 litre domates püresi

1,5 çorba kaşığı sirke

1 büyük bardak, 300 ml, su

2 dal biberiye

Sponsorlu Bağlantılar

1 çorba kaşığı tuz

1 çorba kaşığı karabiber

Beşamel sos,

4 çorba kaşığı tereyağı

4 çorba kaşığı un

2 litre süt

3 çay kaşığı tuz

3 çay kaşığı karabiber

Yarım muskat

100 gr, 1 boğum, dil peyniri

Lazanya için,

10 yaprak güllaç

450 gr, 4,5 boğum, dil peyniri

KIYMALI SOS

1 kg soğanı yemeklik küp küp doğrayın veya robottan çok püre yapmadan bas çek yaparak çekin. 1 kg çift çekim dana döş kıymayı geniş ve büyük bir tavada yüksek ateşte kavurmaya başlayın. Kıymalar renk değiştirince üzerine soğanları ekleyip kavurmaya devam edin. Kıymalar da renk değiştirince altını biraz kısıp çevire çevire kavurmaya devam edin. 15 dakika kavurduktan sonra altını açıp 5 dakika daha yüksek ateşte kavurun. Üzerine 1 litre domates püresi ekleyin. Eğer çiğden ekleyecekseniz 1 litreden biraz daha fazla koymanız gerekecektir. Tavanın dibinde kalan güzellikleri domatesle birlikte sıyırın. 2 çorba kaşığı domates salçasını, havanda ezdiğiniz 3 diş sarımsağı ekleyip karıştırarak pişirmeye devam edin. 2 dal biberiyenin yapraklarını ve 1 büyük bardak suyu ilave edin. Birer çorba kaşığı tuz, karabiber ve 1,5 çorba kaşığı sirkeyi ekleyip son bir kez karıştırın ve altını kapatıp soğuması için kenara alın.

BEŞAMEL SOS

Orta boy bir tencereye 4 çorba kaşığı tereyağı ve 4 çorba kaşığı unu koyun. Un biraz kavrulup sararana kadar karıştırarak kavurun. Güzel kokular çıkmaya başlayınca üzerine azar azar 2 litre sütü çırparak ekleyin. Orta ateşte kalınlaşana kadar çırparak pişirin. Kalınlaşınca üzerine üçer çay kaşığı tuz, karabiber ve yarım muskat rendesi ekleyin. Son olarak 100 gr, 1 boğum dil peynirini de tel tel ayırıp sosa ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Sosun kıvamı ne çok cıvık olmalı ne de muhallebi kadar kalın. Çorbadan biraz daha kalın bir kıvamı olması yeterlidir.

LAZANYA

Güllaç yapraklarının sığabileceği genişlikte bir tepsiyi tereyağı ile yağlayın. Altına beşamel sostan 2 servis kaşığı kadar koyup yayın. 1 güllaç yaprağın parlak tarafı üste gelecek şekilde koyun. Üzerine yine 2-3 servis kaşığı kadar kıyma ve beşamel sos koyun. Kıymayı ve sosu koyarken döküp yaymak yerine gelişi güzel irili ufaklı parçalar halinde koyarsanız daha güzel görünecektir. İkinci katı da aynı şekilde yaptıktan sonra sıradaki katlar için güllaçlar ikişer ikişer koyun. 3 kat da bu şekilde yaptıktan sonra toplamda 10 yaprak güllaç kullanmış olacaksınız. En üstüne kalan tüm kıyma ve beşamel sosu koyun. 450gr, 4,5 boğum dil peynirini de tel tel ayırıp üzerine koyun. 200  derecede altlı üstlü çalışan fırının orta rafında yaklaşık 30 dakika, peynirler güzelce renk alana kadar pişirin. Çıktıktan sonra 10 dakika kadar bekletmenizde fayda var. Kesmek çok daha kolay olacaktır. Güllaçtan lazanyanız afiyetle yemeniz için emrinize amade.

TARİF: https://www.refikaninmutfagi.com/

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git