DOĞUM KONTROL HAPINI ALMAYI UNUTMAK

DOĞUM KONTROL HAPINI ALMAYI UNUTMAK
9 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 2.034 kez okundu.

DOĞUM KONTROL HAPINI ALMAYI UNUTMAK

Doğum kontrol haplarının her gün, tercihen aynı saatlerde alınması gerekir. Ama birçok kadın, doğum kontrol hapını almayı unutabilir. Bu durumda telaşa düşebilirler. Aslında, hapın alınması unutulduğunda ne yapmak gerektiği bilinirse, telaşa da gerek kalmayacaktır. Böylece hamile kalma korkusu da ortadan kalkacaktır.

Aşağıdaki yazımızda doğum kontrol hapının alınması unutulduğunda yapılması gerekenler yazılmıştır, ancak en doğru hareket, bu durumu doktorunuza bildirmek ve onun görüşlerini almaktır.

 

Kullanılan doğum kontrol hapının çeşidi, unutulma durumunda ne yapılacağını belirleyen en önemli faktördür. Bazı doğum kontrol hapları iki hormon içerirken bazıları tek hormon içerir. Hangi çeşit hapı kullandığınızı bilmiyorsanız veya emin değilseniz, bunu öğrenmeniz gerekir.

Kombine doğum kontrol hapını unutursanız ne yapmanız gerekir?

Gebe kalıp kalmayacağınız, kaç hap içmediğiniz veya ne zamandan beri hap içmeyi unuttuğunuza bağlıdır. Arka arkaya 7 gün ve daha fazla hap almadıysanız, hamile kalma riski yüksektir. Bu yüzden, cinsel ilişkide bulunulacaksa, geçici olarak prezervatif veya diyafram gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmakta fayda vardır. Korunmasız bir ilişki yaşayanlar ise hamile kalma riskini önlemek için “ertesi gün hapı” kullanmalıdır.

Sadece 1-2 hapı almayı unuttuysanız, genellikle hatırladığınız zaman hap alınmalı, diğer hap normal zamanında alınmalıdır. Unutulan hapın sayısı ve alınması gereken haftaya göre uygulama değişebilir. Bunu mutlaka doktorunuza danışınız.

Progesteron içeren hapların alımını unutursanız ne yapmanız gerekir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu hapların unutulması, kombine haplara göre daha problemli olabilir, çünkü zamanından 3 saat sonra bile alınsa, hamile kalınabilir. Bu sebeple;

Hatırlandığı an hap alınmalıdır, sıradaki hap normal vaktinde alınmalıdır. Unutulan hap nedeniyle 48 saat süreyle prezervatif veya diyafram gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmakta fayda vardır.

Hap alınması unutulduğunda, unutulan hap alınsa bile, hafif bir kanama olabilir. İki hap aynı gün alındığında midede hafif bir bulantı da olabilir. Ancak endişelenmeye gerek yoktur, bulantı kısa sürede geçecektir.

Doğum kontrol hapını almayı unutmamak için neler yapılabilir ?

Hapın alımı her gün yapılan bir iş ile aynı zamana denk getirilebilir. Örneğin diş fırçalama gibi her gün yapılan bir işlem sırasında hap alınırsa, diş fırçalamak hapın alınmasını hatırlatacaktır.

Günümüzün akıllı telefonları hatırlatıcı olarak kullanılabilir. Yüklenecek olan aplikasyonlar veya her gün belirli bir saate ayarlanan telefonlar, o saatte hap alınmasını uyarabilir.

Samimi bir arkadaşınız ile hapları aynı anda almak da, birbirinizi uyarmak açısından faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git