Damla Ağacının Muhteşem Yararları

Damla Ağacının Muhteşem Yararları
18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 2.103 kez okundu.

Damla Ağacının Muhteşem Yararları
Damla Sakızı Nedir?

Damla sakızı mastika sakızı da olarak bilinen genellikle Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgelerde yetişen ve sakız ağacından elde edilen bir tür reçinedir. Bu reçine ağaçlardan toplandıktan sonra kurutulduktan sonra damlacıklar halinde satılmış olması ve Yunanistan’ın Sakız Adası’nda geleneksel olarak üretimi yapıldığı için ismi buralardan gelir.Tarihi orta cağlara kadar dayanır. Sakız ağacıda insanlar gibi bir cinsiyete sahiptir ve erkek ve kadın olarak ikiyi ayrılır. Damla sakızı sakız ağacının erkek olanından elde edilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Damla Sakızı Faydaları Nelerdir?

1-) Damla sakızı antiseptik özelliğe de sahiptir. Bu sebeple diş macunlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Kuru halde bulunan damla sakızı ağza alınıp çiğnendikten sonra yumuşar. Ağız sağlığını koruyucu özelliği vardır. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Ağız kokusunu da önler.

2-) Toz haline getirilip suya karıştırılarak tüketildiğinde nefes darlığına karşı şifa olur. Karaciğer içinde faydalıdır.

3-)Havanda dövüldükten sonra bal ile karıştırılarak tüketildiğinde astım hastalığına da karşı şifa sağladığı gösterilmiştir.

4-)Mide yanması, ekşimesi gibi durumlarda yemeklerden yarım saat önce damla sakızının çiğnenmesi fayda sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git