Çocuklarda Spor Yapmanın Faydaları

Çocuklarda Spor Yapmanın Faydaları
1 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.865 kez okundu.

Spor, ister ekip isterse bireysel olsun, fiziksel aktiviteden başka çeşitli avantajlar sağlayan çocuklar için mükemmel bir aktivitedir.

Spora katılım, benlik saygısına ve güvenin geliştirilmesine yardımcı olabilir, çocukları akademik olarak mükemmel biçimde motive edebilir ve sosyal becerilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Katılım, aynı zamanda çocuklara hedef belirleme ve uygulama yararlarını öğretebilir.

Çocuklarda Fiziksel Aktivite

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite, spor katılımının en belirgin yararıdır. Çocuklar genellikle televizyon izlemek veya video oyunları oynamak için çok fazla zaman harcıyorlar. Fakat spor uygulamaları ve oyunları, çocukları şekil ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek egzersiz için bir fırsat sağlar.

Sosyal Beceriler

Spor katılımı, çocukların tüm yaşamları boyunca kendilerine fayda sağlayacak sosyal beceriler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Yalnızca kendi yaşlarındaki diğer çocuklarla değil aynı zamanda antrenörlerinde ki ve spor görevlilerinde daha yaşlı kişilerle etkileşime girmeyi öğrenirler. Çocuklar liderlik becerilerini, ekip oluşturma becerilerini ve okulda kendilerine yardımcı olacak iletişim becerilerini, gelecekteki kariyerlerini ve kişisel ilişkilerini öğrenirler.

Çocuklarda Benlik Saygısı

Benlik Saygısı

Spora katılım, bir çocuğun benlik saygısına ve güvenine büyük bir olumlu etki yapabilir. Spora katılan çocuklar, antrenörlerden ve ebeveynlerden kendilerine güven duymalarına yardımcı olan övgü ve teşvik alırlar. Ayrıca kendi yeteneklerine güvenmeyi ve kendilerini zorlamayı öğrenirler. Yapıcı eleştiri de spor katılımının önemli bir parçasıdır ve genç sporcular bu tür eleştirileri kabul etmeyi ve onları yararlanmayı öğrenirler. Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi, çocukların spor katılımından en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak için ebeveynlerin aktif olarak rol aldığını önermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akademik Başarı

Atletizme katılan çocukların akademik alanda da mükemmel olması şaşırtıcı değildir. Aynı aidiyet ilkelerini ve spor katılımı ile öğrendikleri çok çalışmayı çalışmalarına uygulayabilirler.

Hayat Boyu Sağlık

Spor katılımı, yalnızca çocukluktan değil aynı zamanda bir çocuğun yaşamı boyunca sağlığı ve sağlığı geliştirir. “Yaşam boyu” Yüzme ve tenis gibi sporlar özellikle faydalıdır çünkü çocuk fiziksel aktiviteden yararlanarak yetişkin olarak oynamaya devam edebilir. Spora katılan çocuklar sağlıklı besin seçimlerinden daha fazla haberdar olabilirler. Spor katılımı sağlık ve sağlıklı yaşamı geliştirmek için mükemmel bir yol olsa da, ebeveynler ve antrenörler sağlıklı yaşamı teşvik etmeli ve olumlu rol modelleri olmalı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git