Çocuklarda Göz Muayenesi

Çocuklarda Göz Muayenesi
28 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1.988 kez okundu.

Biz ebeveynler olarak, çocuğumuzun görme problemi olup olmadığını veya çocuğumuzun ilk göz muayenesinin ne zaman gerektiğini düşünmeliyiz ?

Çocuklar için göz muayeneleri son derece önemlidir, çünkü okul öncesi dönemdeki çocukların yüzde 5 ila 10’u ve okul çağındaki çocukların yüzde 25’inde görme sorunları vardır. Bir çocuğun görme probleminin erken tanımlanması çok önemlidir.

Bebeklere doğumdan sonra ki 4. haftada  ilk kapsamlı göz muayenesi yapılmalıdır. Daha sonra 3 yaşlarında ve ilkokula başlamadan hemen önce 5 ila 6 yaşlarında ek göz muayenelerine tabi tutulmalıdır.

Görme becerisinin zayıf olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzu en yakınınızda ki bir göz doktoruna götürmenizi tavsiye ederiz. Bunun , onun hayatını etkilemesine izin vermeyin.

Okul yaşındaki çocuklar için, gözlük kullanmıyorlarsa bile  yılda bir göz muayenesi önerilmektedir. Gözlük veya kontak lenslere ihtiyaç duyan çocuklar doktorlarının belirlediği sıklıkta  muayene edilmelidir.

Çocuklarda Göz Muayenesi

Erken göz muayeneleri çocukların normal, sağlıklı görüşlerine sahip olmalarını sağlamak için çok önemlidir, böylece okulda veya oyunlarda daha iyi performans gösterebilirler.

Çocukların öğrenmeleri için iyi görme ile ilgili aşağıdaki temel becerilere ihtiyaç duyarlar:

Yakın görüş

Mesafeli görüş

Sponsorlu Bağlantılar

Binoküler (iki göz) koordinasyonu

Göz hareketi becerileri

Odaklanma becerileri

Çevresel farkındalık

El-göz koordinasyonu

Bu nedenlerden dolayı, bazı ülkeler ilk kez okula giden tüm çocuklar için zorunlu bir göz muayenesi istemektedir.Bu ülkemizde de sisteme alınmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git