ÇAYIN BEYNE YARARLARI

ÇAYIN BEYNE YARARLARI
22 Aralık 2019 tarihinde eklendi, 1.719 kez okundu.

Biz bu tür araştırma haberlerini sizlere duyuruyoruz. Ancak bazı hatırlatmaları da mutlaka yapıyoruz. Şunu biliyoruz ki sağlıksız beslenen bir kişi ne kadar çay içerse içsin hiçbir yararı olmaz. Ayrıca böyle bir araştırmayı çay üreticileri lobisi de desteklemiş olabilir. O nedenle çayı abartmadan içmekte yarar var. Biz her gün bir kaç bardak siyah çay, iki kupa da yeşil çay içiyoruz.
Şimdi gelelim mbg’deki habere “Çoğumuz çayın sağlığa faydalarını duymuşuzdur. Harvard Üniversitesi araştırmacılarınca düzenli çay tüketiminin diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterilmişti. (1) 2017 yılında yayımlanan uzun süreli bir çalışma günlük çay tüketiminin yaşlılarda zihinsel gerileme riskini % 50 oranında azalttığını gösterdi. Bu çalışmayı yapan araştırmacıların yeni çalışması (2) düzenli olarak çay içenlerin beyin bölgelerinin içmeyenlere göre daha iyi organize olduğunu gösteriyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi araştırmaları daha önceki çalışmalarında çayın zihin üzerindeki etkilerini görmüşlerdi. Bu kez biraz daha derine gittiler ve seçtikleri 36 yaşlı yetişkinin beyin MR görüntülerini aldılar ve bazı nörofizyolojik testler uyguladılar. Sonuçlar düzenli olarak yeşil veya siyah çay içenlerin beyin bölgelerinin birbiriyle daha verimli bir şekilde bağlantılı olduğunu gördüler.
Araştırmacılardan Feng Lei “ Sonuçlarımız çay içmenin beyin yapısına olumlu etki ettiğine kanıt sunuyor ve düzenli çay tüketiminin beyin organizasyonunda yaşa bağlı gerileme üzerinde koruyucu bir etkisi olduğunu gösteriyor.” yorumunu yaptı.” Özet çeviri: Nurçin Çağlar @nurcincaglar
Sağlıklı Yaşıyoruz® @saglikliyasiyoruzcom
Çevirisi yapılan kaynak:
https://www.mindbodygreen.com/articles/new-study-shows-regular-tea-drinkers-have-better-organized-brain-regions

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git