Bir Daha Kesinlikle Nane Satın Almayacaksınız.

Bir Daha Kesinlikle Nane Satın Almayacaksınız.
24 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 1.628 kez okundu.

Bir Daha Kesinlikle Nane Satın Almayacaksınız.

Nane dolmadan, çorbaya, et yemeğine, pilava, makarnaya kadar neredeyse tüm yemeklere yakışan ve lezzet patlaması yaşatan nadir baharatlardan biridir. Tabiki sadece yemeklerde değil aynı zamanda çay olarak, yada taze olarak direkt tüketebilceğimiz naneyi paketli olarak almak yerine küçük bir saksıda evimizde balkonumuzda kolayca yetiştirerek hem sürekli elimizin altında olmasını sağlayabilir hemde evimizin mis gibi kokmasını sağlayabiliriz.

Saksıda Nane Nasıl Yetiştirilir?

Nane oldukça arsız bir baharat olduğu için nane fidesi, yada bahçeden gövdesinin bir parçasını edinmeniz yeterli olacaktır.

Saksının içerisini toprakla doldurun, 1-2 santim çukur açarak ve içerisine nane tohumu yada nane gövdesini gömün.

Her gün azar azar sulayın.

1 hafta sonra toprağın üstünde kendini göstermeye başlayan nane 2 ay içerisinde 1-2 metre boyuna ulaşarak hasat edilebilir hale gelecektir.

Üzerinden yapraklarını alarak yaz kış sürekli taze nane ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Nane Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Hazımsızlığa sahip kişilerde yapılan bir klinik çalışma sonucunda kapsüllerde alınan nane ve kimyon yağı kombinasyonunun, hazımsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer etkilere sahip olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bu da, mide ağrısını ve diğer sindirim belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Bulantı ve Baş Ağrılarını giderir

Taze nanenin güçlü ve ferahlatıcı aroması, mide sorunlarınızın hızlı bir şekilde hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Solunum Bozukluklarını Önler

Nane mikrop öldürücü özelliklere sahip olduğundan ağız içindeki bakterilerin büyümesini engelleyerek ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu nedenle dişlerde ve diş etlerinde meydana gelebilecek hastalıkları engellemek için taze nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Aynı zamanda nane içerikli diş macunları ağız gargaraları gibi diş hijyeninde kullanılan ürünlerde aynı etkiyi göstermeye yardımcı olabilir.

Mevsimsel alerjiler ve saman nezlesi (rinit olarak da bilinir) dünya çapında milyonlarca insanı etkiler. Nane yapraklarından elde edilen ekstraktların, saman nezlesi ve mevsimsel alerjiler ile ilişkili ciddi nazal semptomları şiddetlendiren bazı kimyasalların salımını inhibe ettiği gösterilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git