Bir Avuç Kabak Çekirdeği ile Bu Kışı Hasta Olmadan Atlatın!

Bir Avuç Kabak Çekirdeği ile Bu Kışı Hasta Olmadan Atlatın!
27 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 1.382 kez okundu.

Bir Avuç Kabak Çekirdeği ile Bu Kışı Hasta Olmadan Atlatın!

Evet, sonbaharın en hararetli günlerine geldik, kış da kapıyı çalmak üzere. Öyle bir gömlek ya da bir tişörtle dışarı çıktığımız, akşamları deniz kenarında kahve keyfi yaptığımız dönemler geride kaldı. Artık güneşi daha az görüyoruz, dışarı çıkarken iyice giyinmemiz gerekiyor ve kısa sürede sıcacık evimize dönmeyi düşünüyoruz. Elbette değişen hava koşullarının da etkisiyle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara daha açık hale geldik. Bunu önlemek için de kendimize bakmak ve özellikle de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek zorundayız. Bunun ön önemli koşullarından biri de doğru beslenmek.

Bugün size sonbahar ve kış aylarını sağlıklı bir biçimde atlatabilmek yani bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler konusunda bazı ipuçları vereceğim. Birazdan sayacağım besinler içinde zaten yıllardır bildikleriniz olduğu gibi belki de sizi şaşırtanlar da çıkacaktır. Başlıkta da sözünü ettiğim kabak çekirdeği gibi.

Gelin isterseniz önce kabak çekirdeğinden başlayayım, kışın bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinleri anlatmaya.

Kabak çekirdeği hem antioksidan hem de E vitamini zengini

Öncelikle şunu belirteyim ki kabak çekirdeğinin tuzsuz olanını tüketmek gerek. Ayrıca sınırsız tüketim gibi bir durum da söz konusu değil. Bir avuç yeterli, çünkü fazlası fayda yerine zarar getirebilir. Çok miktarda tuzlu kabak çekirdeği ödeme sebep olabilir, tansiyon dengesini bozabilir ve kilo korumanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden tuzsuz kabak çekirdeğini sadece bir avuç tüketmek ve bunu her gün tekrarlamamakta fayda var.

Şimdi gelelim kabak çekirdeği ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiye. Bir kere hepsinden önce kabak çekirdeği fosfor, magnezyum, B6 vitamini açısından çok zengin. Ama asıl önemi, bol miktarda E vitamini içermesi. E vitamini çok güçlü bir antioksidan. Bu da kabak çekirdeğinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmasını sağlıyor.

Kabak çekirdeğini az tüketin ve bunu her gün tekrarladığınız bir alışkanlık haline getirmeyin demiştim. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için kabak çekirdeğinin sağladığı faydaları başka hangi yiyecekten alabiliriz? Hemen söyleyeyim, avokadodan. Yani bir başka deyişle avokado da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan besinlerden biri.

Zencefil iltihapla savaşır

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı baharatlardan da yararlanabilirsiniz. Zencefil de bunlardan biri. Zencefil, boğaz ağrısı başta olmak üzere iltihapla etkili biçimde savaşır. Aynı zamanda mide bulantısına da iyi gelir. Zencefilin sağladığı faydalardan biri de kronik ağrıların tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine olan katkısı.

Çiğ badem E vitamini deposu

Kış aylarında soğuk algınlığından korunmak ya da kısa sürede kurtulmak için vücuda C vitamini olduğu kadar E vitamini takviyesi de yapmak gerekir. E vitamini iltihap ile savaşmanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkin unsurlarından biri. Ama E vitaminin bu faydayı etkili olarak sağlayabilmesi için bir yardımcıya ihtiyacı var: Sağlıklı yağlar. İşte badem, bu konuda çok etkili bir kuruyemiş. Birçok vitamin ve antioksidan içeren bademi de bir avuç kadar tüketip bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Bir başka C vitamini kaynağı: Papaya

Sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerden biri de papaya. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, günlük C vitamini ihtiyacınızı tek bir papayadan karşılayabilirsiniz. Bu meyvenin içerdiği papain adlı sindirim enzimi de kelimenin tam anlamıyla çok iyi bir iltihap savaşçısı.

Bağışıklık sisteminden tansiyona: Sarımsak

Büyük olasılıkla biliyorsunuzdur, sarımsağın çok eski çağlarda tıbbi gerekçelerle kullanıldığını. Dünyanın hemen hemen bütün mutfaklarında yemeklerin lezzetini artırmak için kullanılan sarımsak aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonlarla savaşmakta da birebir. Bu arada sarımsağın yüksek tansiyonu dengeleme konusunda etkili olduğunu da hatırlatayım.

Bir sonbahar- kış klasiği: Narenciye ürünleri

Şimdi gelelim vazgeçilmez bir klasik olan o dörtlüye: Greyfurt, portakal, mandalina, limon içerdikleri C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimine katkı sağlıyor. Bu hücreler de vücudun enfeksiyonla savaşmasında son derece önemli.

Sözün burasında küçük bir not: Eğer midenizle ilgili sorunlarınız varsa, asit oranı yüksek olan narenciye ürünlerini tüketirken dikkatli olun.

Brokoli ve ıspanağı masadan kaldırmayın

Brokoli kelimenin tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu. Birçok antioksidan ve lif de içeren brokolide A, C ve E vitaminleri var. Bir başka deyişle sofranıza koyabileceğiniz, rahatça tüketebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri brokoli. Bu sebzeden olabildiğince fayda sağlamak için pişirirken içerdiği bu vitamin, mineral ve antioksidanların uçup gitmesini engellemek gerek. Yani brokoliyi mümkün olduğunca az pişirin ya da çiğ olarak tüketin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan yiyeceklerden biri de ıspanak. Bu konudaki en önemli özelliği ise içerdiği beta kerotenden geliyor. Beta keroten vücudunuza enfeksiyonla savaşma gücü verir.

Hepinize soğuk algınlığı, grip ve nezleden olabildiğince uzak sağlıklı bir kış mevsimi dilerim.

BERSU EKİNCİ
Bütünsel Beslenme Danışmanı
https://bersuekinci.com/
https://www.instagram.com/bersuekinci/
https://www.facebook.com/BersuEkinciileYenileKendini/

kaynak:milliyet

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣