Benler Kansere Mi Sebep Oluyor?

Benler Kansere Mi Sebep Oluyor?
10 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.949 kez okundu.

Benler Kansere Mi Sebep Oluyor?

Vücuda renk veren melanin maddesini üreten hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan benler, bazen bazı hastalıkların habercisi olabilirken, bazen de zararsız olabiliyorlar. Peki hangi durumda bunu anlayabiliriz?

Vücudun her yerinde görülebilen benler, deriye renk veren pigmenti üreten hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Bir kısmı doğuştan gelen benler, sonradan da oluşabilmektedir. Peki hangi benler risk grubunda yer almaktadır?

Benler Cilt Kanserinin Habercisi Mi?

Benlerinizde renk değişikliği ya da diğer hızlı değişimleri gözlemliyorsanız bu benler cilt kanserinin habercisi olabilir. Erken teşhis sayesinde tedaviler daha etkili olmaktadır.

Kendinizi Muayene Edin

Dermatologa ya da doktorlara gitmeden önce vücudunuzdaki değişimleri gözlemlemek erken teşhiste fayda sağlayacaktır. Benin kenarlarında biçimsizlik, ben içinde farklı renkler, bende yara oluşumu ya da kanama meydana gelmesi, yarım santimden fazla büyük olması belirtilerinden birisi varsa doktora görünmelisiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ben kanserleri diğer kanserlere oranla vücutta daha hızlı yayılma göstermektedir. Güneş ışınları da kanser riskini artıran faktörlerden biridir. Solaryum ya da bronzlaşma isteğiyle güneşte fazla durulması bu riski artırmaktadır. Güneşin dik açılarla geldiği vakitlerde dışarıdaysanız losyon, şapka gibi koruyucuları kullanmanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Riskli Gruplar Hangileri?

Ailede cilt kanseri geçirmiş olanlar ya da  simetrik olmayan benlere sahip olanlar risk altında olabilir. Ancak her ben kanserin habercisi olmayabilir. Kendinizi muayene ettiğinizde yukarıdaki belirtiler varsa doktora giderek gerekli tedaviyi olmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git