Baş Ağrısına Çözüm İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Baş Ağrısına Çözüm İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler
18 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.486 kez okundu.

Baş Ağrısına Çözüm İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Baş Ağrısı milyonlarca insanın ortak şikyetlerinden biridir. Doğru yiyeceklerin tüketimi ile baş ağrısı önemli ölçüde tedavi edilebilir veşiddeti azaltılabilir.

Alerji ve gıda hassasiyeti ya da Migren, baş ağrısına yol açan genel sorunlardandır. Baş ağrısı ve migren; baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, işitsel ve görsel duyarsızlığa neden olabilir. Şiddetli baş ağrıları ise, bazı duyularda algı değişikliğine neden olabilir.

Şiddetli baş ağrısından muzdarip olanların %50’sinden fazlasında migren görülür. Her ne kadar baş ağrısını hafifleten ilaçlar tedavi için kullanılsa da, alternatif tedaviler de yaşam kalitenizi arttırabilir.

Örneğin; stres, diyet ve yanlış beslenme baş ağrısına neden olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek, baş ağrısını hafifletebilir ve önleyebilirsiniz. Aşağıda baş ağrısına iyi gelen yiyeceklerin listesini bulabilirsiniz.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

1. Salata

Alkol alımından sonra sabahları baş ağrısı ile kalkıyorsanız, bunun nedeni Su kaybı olabilir. Marul veya ıspanak yaprakları ile yeşillik salatası hazırlayarak, vücudun su ve lif oranını yükseltebilirsiniz.

Marul, yüksek su seviyesine ve düşük besin değerlerine sahiptir. Marul salatası içerisine roka, tere, maydanoz, ıspanak, hindiba gibi yeşillikler ilave ederek besin değerini arttırabilirsiniz.

2. Kahve

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırıya kaçmadan kahve tüketmek, baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir. Kafein uyarıcı bir maddedir ve kan damarlarını daraltarak konsantrasyonu arttırır. Günde bir fincan kahve içerek, baş ağrısı ve migren ağrılarını kontrol altına alabilirsiniz. Eğer baş ağrınız mevsimsel alerjiden kaynaklanıyorsa, kahve içmenin baş ağrısı üzerinde daha olumlu etkisi olacaktır.

Kahve içmek; alerjik reaksiyonların sakinleşmesine ve histamin salımını azalmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre; alerjik reaksiyonlara bağlı baş ağrısı semptomlarında kahve ya da yüksek antioksidanlar meyve ve sebzeler, hücrelerin serbest radikal hasarına sebep olan hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

3. Muz

Muz, inatçı baş ağrısını hafifleten en iyi yiyeceklerden biridir. Magnezyum bakımından zengindir ve kan damarlarını rahatlatarak, baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda daha rahat uyumanızı sağlar. Elektrolit denge bakımından önemli olan potasyum bakımından zengindir.

Yüksek düzeyde potasyum içeren muz, sporcuların da sürekli tükettiği bir besindir. Akşamdan kalma baş ağrısı tedavisinde de olumlu etkiye sahiptir. Alkol sonrası mide bulantısı, baş ağrısı, kas yorgunluğunu önler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

4. Baharatlı Gıdalar

 

Mevsimsel alerji veya grip nedeniyle başınız ağrıyorsa, baharatlı gıdalar tüketmeyi deneyin. Baharatlı gıdalar sinüs basıncını azaltır ve solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkların rahatlamasına yardımcı olur.

Kırmızı toz biber de E vitamini kaynağıdır. Bu baharat kan damarlarını rahatlatır ve baş ağrısını azaltır. E vitamini hapları ise, baş ağrısına neden olabilen takviyelerdir. Bu vitamini almadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

5. Ekmek

Tam tahıllı ekmek, baş ağrısı veya migrene iyi gelen yiyeceklerden biridir. Beyaz ekmeğin aksine, işlenmemiş tahıllarla yapılan ekmekler karbonhidratları daha yavaş serbest bırakır ve fiziksel enerjinizi arttırır.

Diyete yeni başlayanlarda baş ağrısı sorunu daha yaygındır. Diyet yapanların ve baş ağrısı çekenlerin sağlıklı karbonhidratlar tüketmelerini öneriyoruz.

6. Patates

Baş ağrısına iyi gelen yiyeceklerden biri, patatestir. Potasyum eksikliği yaygın bir Sağlık sorunudur. Aşırı Tuz içeren bir diyet sorunu daha da arttırabilir.

Potasyum bakımından zengin bir yiyecek olan patates, baş ağrısı karşı etkili sonuç verir. Elektrolit dengesini geri kazanmak için; gece yatmadan önce muz veya patates tüketebilirsiniz.

7. Yoğurt

Kalsiyum düşüklüğü baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden, kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt ve Kefir gibi gıdalar tüketerek baş ağrısı sorunuyla mücadele edebilirsiniz.

Günlük önerilen miktarlarda kalsiyumlu gıdalar tüketmeniz, şişkinliği de azaltır ve bakterilere bağlı iltihaplanma sorununu gidermeye yardımcı olur.

8. Badem

Bir avuç badem yiyerek, baş ağrısını azaltabilirsiniz. Bu sağlıklı atıştırmalık; serotonin maddesini serbest bırakmaya yardımcı olan ve triptofan olarak bilinen aminoasitler içerir.

Badem ayrıca kas ve kan damarlarını rahatlatan magnezyum maddesi bakımından zengindir. Zihinsel ve fiziksel strese bağlı baş ağrısının giderilmesinde, günde bir avuç badem tüketmek yeterli olacaktır.

Fındık, bazı kişilerde migreni tetikler. Ancak badem gerilim tipi baş ağrılarının ilaçsız bir çaresi olarak kullanılır.

9. Karpuz

Karpuz; baş ağrısı sorununun giderilmesinin lezzetli bir çözümüdür. Karpuz, yüksek oranda su içerir.

Vücudun Gün içerisinde susuz kalması, baş ağrısına neden olabilir. Karpuz yiyerek vücudunuzun ihtiyacı olan suyu geri kazanmasını sağlayabilir ve baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Yaz aylarında sıcak çarpmasına bağlı baş ağrılarına karşı, bol su içeren meyveler tüketebilirsiniz. Karpuzun aynı zamanda serinletici bir etkiye sahiptir. Nemli günlerde daha fazla karpuz tüketebilirsiniz.

10. Mantar

Mantar, B2 olarak da bilinen riboflavin vitamini açısından yüksek bir yiyecektir. B2 eksikliği, yanlış beslenme veya genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkabilir.

B2 bakımından zengin bir diyet yaparak, baş ağrısını hafifletebilir ve bağ ağrısını önleyebilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, riboflavin içeren yiyeceklerin migren hastalarında B2 vitamini eksikliğine neden olan kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik ettiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca riboflavin karbonhidrat yağ ve Protein gibi besinlerin emilimine yardımcı olur ve enerji sağlar.

Sizde baş ağrısına iyi gelen yiyecek veya bitkilerden emin olduğunuz fikirler varsa yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git