ARTIK SAÇLARINIZ DÖKÜLMEYECEK

ARTIK SAÇLARINIZ DÖKÜLMEYECEK
4 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1.999 kez okundu.

ARTIK SAÇLARINIZ DÖKÜLMEYECEK

Artık saçlarınızın dökülmesine içinizi çekerek seyirci kalmayacaksınız.Çoğu kadının hayatında bir kere denediği fakat tıbbi açıdan kanıtlanmamış bir yöntem var: Doğum kontrol hapını şampuanın içine ezerek katıp, saça uygulamak! İşte kullananların hızla etkisini gördüğü tarifimiz…

Tıbbi açıdan kanıtlanmadığı için kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir .

İşte saç dökülmesi hakkında bilmemiz gerekenler ve tarifimiz.

Şampuan ve doğum kontrol hapı uygulamamız;

Bitkisel içerikli şampuanımızı, iki adet ezdiğimiz doğum kontrol hapıyla çalkalayarak karıştırıyoruz.

Hazırladığınız şampuanımızı, oda sıcaklığındaki  iki gün bekletiyoruz. .

Önemli olan nokta,saçlarımızı çok kaynar değil ılığa yakın su sıcaklığında yıkamak.

SAÇLARIMIZIN BAŞLICA DÜŞMANLARI

Sponsorlu Bağlantılar

Ne yazık ki bazı alışkanlıklarımız saç dökülmesini tetikliyor.

Ne yaparsak yapalım saçlarımızın sağlığını kaybetmesinin sebepleri;

Saçlarımızı ıslakken taramak.

Saç tellerimiz ıslakken daha kırılgandır. Yıkadıktan sonra   havluyla kurulayıp kurumasını biraz bekleyip taramalıyız.

Saçlarımızı çok fazla yıkamakta yine zarar verir.

Saçlarımızı çok fazla şampuanlamak, saç derimizde ki nemin kaybolmasına, saçımızın kuruyup kırılmasına neden olur. Saçlarımızı her gün yıkamaktansa haftada 2-3 kez yıkamaya özen göstermeliyiz.

Saç şekillendirici aletler

Çoğu kadın saçlarını evde kendisi yapıyor. Ancak saçlara ısı veren herhangi bir alet, saçlarda ciddi hasara neden olabiliyor. Bu yüzden şekillendirici aletleri kullanmayı azaltmalı, saç kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırmalıyız.

Saçlarımızı sürekli olarak sıkı şekilde bağlamak

Eğer saçlarınızı çok sıkı bağlıyorsanız yıpranmış saçlarınızın sebebi bu olabilir. Saçları çok sıkı bağlamak saç foliküllerinde gerilmeye, bu da kırılmalara ve hatta saç kaybına neden oluyor. Zamanla foliküller zayıflayarak kelliğe kadar gidebilir.

Sağlıksız beslenme

Yediklerimizin cilt ve saç sağlığına doğrudan etkisi vardır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için özellikle protein, E vitamini, çinko ve demir içeren doğal yiyecekler tüketmeliyiz. Aynı zamanda hazır yiyeceklerden ve sağlıksız diyetlerden uzak durmalıyız.

Sağlıklı saçlar için ne yapmalı?

Saçlarımızın sağlıklı olması hem güzelliğimizin daha ön planda olmasına yardımcı olur hem de dinç, genç ve dinamik görünmemizin en büyük anahtarlarından bir tanesidir. Peki, gerçekten saçımızın sağlığını nasıl koruruz? İşte cevabı…

Altın Kural 1:

Saç sadece kökünden beslenir. Bu kural hiç unutulmamalıdır. Dışarıdan lokal olarak uygulanan preparatlar, saçlarımıza sağlık getirmez. Bu tür uygulamalar, saçların yıpranmış görüntüsüne, kısa süreli değişmeler dışında yarar sağlamaz. Saçlarımız için gerekli olan besin maddeleri, saçlarımıza, sadece kan yoluyla ulaşabilir. Yeterli protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren beslenme şekli, saçlarımız için çok önemlidir.

Altın Kural 2:

Saç boyası, renk açıcılar, jöle ve köpük gibi kimyasal maddelerin günümüzde çok sık kullanılıyor. Bu maddeler doğru kullanıldığında, nadiren saçlara zarar verir. Çok sık ve uzun süreli uygulamalar, saçların zaman içinde zayıflamasına ve kırılmalara sebep olur. Sık şampuanlama saçların yıpranmasına sebep olur. Saç sağlığı açısından gün aşırı yıkama önerilir.

Altın Kural 3:

Saçlar ıslak iken daha kırılgandır. Islak saçlar yumuşak havlularla ve düşük ayarlı kurutma makineleriyle kurutulmalıdır.4

Altın Kural 4:

Aynı şekilde kaba ve sert fırçalama, saçların çabuk yıpranmasına ve mat görünmelerine neden olur.

Altın Kural 5:

Kimyasal içeriği az olan bakım ürünleri önerilir. Örneğin ammoniyum lauryl sülfat ya da silikon içeren ürünler, saçları aşırı kurutarak daha kolay kırılmalarına yol açar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git