90 Yaşındaki Fatma Nine Sel Sularından Odun Topluyor

90 Yaşındaki Fatma Nine Sel Sularından Odun Topluyor
8 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 1.167 kez okundu.

“Kızlarım evli, onlar evine beni alamaz. Gelinlerim beni istemediği için oğullarımın da yanına gidemiyorum!”

Rize’nin İkizdere ilçesi Güneyce Köyü’ndeki evinde tek başına yaşayan 90 yaşındaki Fatma Yılmaz, kışlık y-akacak ihtiyacı için sel sularının sürüklediği odunları topluyor. Fatma Yılmaz, Çarşı Mahallesi’nde aylık 350 liraya kiraladığı evde yalnız yaşıyor. Ö-l-en eşinden kalan dul aylığı ile tüm ihtiyaçlarını kendisi gören Yılmaz, yemeğini yapıyor, sobasını yakıyor. Yakacak ihtiyacı için satın aldığı odunlarla kışı çıkaramayacağını düşünen Fatma Yılmaz, sel sularının sürüklediği ve kızının dere kenarında biriktirdiği odunları topluyor.

5’i kız, 3’ü erkek 8 çocuk sahibi Fatma Yılmaz’ın, eşi gurbette çalışırken bağ bahçe işleri yapan Yılmaz’ın, evine giden yol olmadığı yıllarda sırtında taşıdığı erzaklarla çocuklarını büyüttüğü öğrenildi. 19 yıl önce eşini k-aybeden Yılmaz’ın 11 yıl önce de oğullarından birinin i-nt*har ettiği ortaya çıktı.

Fatma Nine 1

Kızlarının evinde rahat edemediğini, gelinlerinin de kendisini istemediğini söyleyen Fatma Yılmaz, “Eşimden kalan maaşı alıyorum. Bunun 350 lirası kiraya gidiyor. Kızlarım evli, onlar evine beni alamaz. Gelinlerim de beni istemediği için oğullarımın da yanına gidemiyorum. Gelinlerim beni arayıp s-ormuyor. Kim bakacak bana? Mecbur ben de yalnız yaşıyorum. 8 evlat büyüttüm. Hepsini arkamda taşıdım. 50 yıl sırtımda su, erzak taşıdım. Hep çalıştım, onları büyüttüm. Eşim gurbete giderdi ve uzun süre gelemezdi. 5 tane ineğim vardı; sütten yağ, peynir yapardık” dedi.

Fatma Nine 2

Fatma Yılmaz’a odun yardımı sözü veren komşuları, Yılmaz’ın köye inip çıkamadığı için kızlarının yakınında ev kiraladığını söyledi. Komşular, Yılmaz’ın her ihtiyacını kendisinin karşıladığını belirtti.

Fatma Nine 3

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git